معرفی انواع فشارسنج

فشارخون و دستگاه فشارسنج:

برای جاری شدن خون در شریان های بدن و رساندن مواد غذایی به اعضای بدن نیاز یه نیرویی است که فشار خون نام دارد. فشارخون یکی از علائم حیاتی بدن است. از آنجا که پمپاژ خون توسط قلب نبض دار است، فشارخون شریانی بین دو سطح حداکثر و حداقل در نوسان است. سطح حداکثر در زمان انقباض قلب و سطح حداقل در زمان استراحت قلب بوجود می آید. فشار خون به دو عامل درونی و بیرونی بستگی دارد؛ از جمله عوامل درونی می توان به برون ده قلب اشاره کرد، یعنی مقدار خونی كه در هر دقیقه به وسیله قلب به درون آئورت پمپ می شود و دیگری، مقاومت رگ است؛ یعنی مقاومتی كه بر سر راه خروج خون از قلب در رگها وجود دارد. عوامل بیرونی که روی فشار خون تاثیر میگذارند عبارتند از: وضعیت بدن، فعالیت مغز، فعالیت گوارشی، فعالیت عضلانی، تحریكات عصبی، تحریكات دردناك، مثانه پر، عوامل محیطی مثل دمای هوا و میزان صدا، مصرف دخانیات، الكل، قهوه و دارو، از همه بیشتر مصرف نمک.

تقسیم بندی فشار خون:

فشار خون مطلوب : فشار ماكزیمم كمتر از 120 میلیمتر جیوه و فشار مینیمم كمتر از 80 میلیمتر جیوه

فشار خون طبیعی : فشار ماكزیمم كمتر از 130 میلیمتر جیوه و فشار مینیمم كمتر از 85 میلیمتر جیوه

فشار خون كمی بالاتر از طبیعی : فشار ماكزیمم بین 130 تا 140 میلیمتر جیوه یا فشار مینیمم بین 85 تا 90 میلیمتر جیوه

فشار خون بالا : فشار ماكزیمم 140 میلیمتر جیوه و بیشتر یا فشار مینیمم 90 میلیمتر جیوه و بیشتر

فشار خون بالا یكی از عوامل خطرساز بیماریهای عروقی كه به قلب خون می رسانند است و به اعضای حیاتی مهم مثل مغز، قلب، كلیه و چشم آسیب جدی میرساند. چون فشار خون بالا معمولاً بدون علامت است، “قاتل بیصدا” یا “Silent killer” نامیده میشود. برای جلوگیری از ابتلا به بیماری فشار خون یا کنترل آن باید با استفاده از دستگاه فشارسنج، فشارخون را اندازه گیری کرد.

انواع فشارسنج ها:

در حال حاضر دو روش برای اندازه‌گیری فشار‌خون وجود دارد:

ابزارهای دستی و ابزارهای خودکار

ابزار دستی اندازه‌گیری فشار خون، همان دستگاه فشار خون است که عمدتا در مطب پزشکان با آنها مواجه شده‌اید. این ابزارها دارای یک کیسه باد هستند که توسط یک تلمبه بادی کوچک باد می‌شود. بعضی از دستگاه‌های فشار‌سنج هستند که عقربه ندارند. در این دستگاه‌ها، یک ستون جیوه مثل دستگاه درجه حرارت هوا وجود دارد که فشار را به شما نشان می‌دهد. به طور معمول فشار خون در دست چپ و راست اندکی با هم فرق دارد. برای همین اگر می‌خواهید فشار‌خون را به طور مرتب اندازه‌گیری و کنترل کنید بهتر است همیشه فشار خون خود را فقط از یک دست بگیرید.

ابزارهای خودکار انواع مختلفی دارند: برخی از آنها برروی بازوی فرد بسته می‌شوند، برخی روی مچ دست قرار می‌گیرند. و برخی دیگر فشارخون را از روی انگشت بیمار تعیین می‌کنند.

معایب دستگاه های فشار خون دیجیتال :

دستگاه‌های اخیر(آنهایی که روی انگشت بیمار قرار می‌گیرند) چندان قابل اعتماد نیستند و هنوز به کارگیری آنها توصیه نمی‌شود. و  با توجه به اینکه دستگاه‌های دیجیتالی و اتوماتیک در بعضی موارد از تنظیم خارج می‌شوند هر چند وقت یک‌بار باید آنها را کنترل کرد. به این منظور فشارخون فرد یک بار با همان ابزارهای دستی استاندارد (کاف و گوشی) اندازه‌گیری می‌شود و سپس بعد از گذشت چند دقیقه فشارخون از همان دست توسط دستگاه‌ اتوماتیک کنترل می‌شود. که این کار چندان عاقلانه به نظر نمی آید.

بنابراین می توانید جهت مشاوره برای خرید فشارسنج با آی فیتنس تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *